stos książek

Minirecenzje 2021 – książki, artykuły, polecenia.

Zapraszam na przegląd książek i innych czytadeł, które wpadły mi w ręce od początku tego roku.

Książki

Choć w pierwszych miesiącach tego roku czytam raczej rzadko, wszystko wskazuje na to, że uda się wykonać plan minimum polegający na czytaniu jednej książki miesięcznie. 

Perfekcyjny zakład. Jak Nauka i matematyka pozbawiają hazard ślepego szczęścia

Okładka książki "Perfekcyjny zakład. Jak matematyka i nauka pozbawiają hazard ślepego szczęścia".
Okładka książki „Perfekcyjny zakład. Jak matematyka i nauka pozbawiają hazard ślepego szczęścia”.

Autor: Adam Kucharski

To książka o wzajemnym przenikaniu się świata nauki i hazardu. Obie te dziedziny wiele sobie nawzajem zawdzięczają. Jeśli lubisz dywagacje o tym co jest losowe, historie o matematycznych sposobach na wygranie z kasynem powodują u ciebie szybsze bicie serca i/lub podobało ci się Ocean’s Eleven to zdecydowanie powinieneś sięgnąć po „Perfekcyjny zakład”. 

Znajdziemy tu kilka ciekawych historii naukowców, dla których hazard był inspiracją do rozwiązywania naukowych problemów. Jeszcze więcej miejsca zostało poświęcone ludziom, którzy próbowali użyć swojego naukowego warsztatu w świecie hazardu. Autor bierze na warsztat wiele kasynowych gier. Opowieść zaczyna od ruletki. Dla wielu synonimu losowości. Okazuje się jednak, że jej losowość, poddana dokładniejszej analizie, daje się okiełznać. Inne historie dotyczą zakładów sportowych, wyścigów konnych. Sporo miejsca poświęcono sztucznej inteligencji grającej w pokera oraz podejmującej decyzje na giełdach papierów wartościowych. Cała książka jest napisana ciekawie również dla nie-matematyków. Nie ma tu twierdzeń i wzorów, a narracja składa się w spójną opowieść o losowości.

Ciekawostką jest też fakt, że autor książki jest Polakiem, który swoje matematyczne umiejętności wykorzystuje obecnie w słusznej sprawie. Pomaga rządowi Wielkiej Brytanii analizować dane dotyczące pandemii.  

Moja ocena: 7/10

SlowTalks

Okładka „Slow Talks. Jak rozmawiać ze sobą i z bliskimi”

Autorzy: @smalltravelers

Ta pozycja to krótki, praktyczny ebook, wykładający w przystępny sposób podstawowe zasady komunikacji. Sam miewam z tym problemy, więc czytając, często łapałem się na rzeczach, które mógłbym poprawić. Nawet jeśli z całego ebooka, miałbym zapamiętać na dłużej tylko technikę „FUKO”, to i tak było warto. 

Oprócz książki, autorzy wydali komplementarny do niej zestaw kart z pytaniami, które mogą  być przyczynkiem do rozmowy z kimś bliskim lub z samym sobą. Pytania podzielone są na kilka kategorii, a ebook został zbudowany tak, że pytania można łatwo losować. 

W książce trochę brakowało mi pogłębienia niektórych tematów, ale w połączeniu z kartami oceniam całość jako bardzo przydatną. 

Moja ocena: 7/10

Gottland

Autor: @Mariusz Szczygieł

Bardzo ciekawa książka o Czechach i o ludziach w ogóle. Czytając nabrałem ochoty na dłuższą wycieczkę do kraju naszych sąsiadów. To ciekawe, że mając wspólne pochodzenie, nasze społeczeństwa mogą się tak ciekawie różnić w podejściu do wielu tematów. Książka bardzo mi się podobała, ale mogę nie być obiektywny, bo najzwyczajniej bardzo lubię reportaże Mariusza Szczygła. 

Moja ocena: 9/10

To jest marketing! Nie zostaniesz zauważony, dopóki nie nauczysz się widzieć.

Okładka „To jest marketing!”

Autor: Seth Godin

Zaczynałem czytać tę książkę z pełnym entuzjazmem. W końcu to bestseller Wallstreet Journal. Byłem w momencie, w którym potrzebowałem się nastroić przed układaniem strategii marketingowej dla projektu pobocznego i liczyłem na kilka tipów, które od razu zastosuje u siebie i ten pozytywny vibe, który często towarzyszy mi przy czytaniu książek amerykańskich autorów. 

Nie mogłem się bardziej rozczarować. Książkę porzuciłem w połowie, a naprawdę nieczęsto zdarza mi się nie doczytać zaczętej książki, bo zawsze łudzę się, że dalej będzie tylko lepiej. Tutaj z kolejnymi stronami narastało we mnie tylko poczucie zmarnowanego czasu. 

Dla mnie ta książka to chaotyczny zbiór truizmów i ogólników dotyczących marketingu bez konkretnej wartości dla czytelnika. 

Moja ocena:  1/10

Pierwszy milion z e-sklepu

Autorka: Agnieszka Skupieńska

Książka opisuje historię Agnieszki, która zaczęła od pisania bloga, a w momencie popełnienia tej książki zarządzała sklepem internetowym, którego sumaryczny obrót przekroczył milion złotych. Bardzo lubię takie historie. Nie znalazłem tutaj co prawda, zbyt wielu technicznych rzeczy o e-commerce, które by mnie zaskoczyły, ale parę organizacyjnych trików na pewno mi się przyda. Ciekawą lekcją było to, że nawet przy relatywnie niewielkiej skali, można pozbyć się problemu z pakowaniem i wysyłaniem paczek i zlecić te czynności innej firmie.

Inspirują mnie takie historie i podoba mi się podejście do biznesu autorki, która testuje różne drogi. Nie ma tu uniwersalnych recept, bo takie po prostu nie istnieją. Agnieszka opisuje co sprawdziło się lub nie sprawdziło się w jej przypadku.  Myślę, że to wartościowa pozycja, szczególnie dla tych, którym pomysł na sklep dopiero wykiełkował i szukają informacji o tym, jak zorganizować wszystko, co potrzebne. 

Moja ocena: 7/10

Kasacja

Okładka książki „Kasacja”

Autor: Remigiusz Mróz

Naszła mnie ochota na beletrystykę. Niestety moja przygoda z prokuratorem Szackim (Z. Miłoszewski) dobiegła już końca. Postanowiłem dać szanse innemu autorowi. Trochę z przypadku, a trochę z dostępności w Legimi, wybór padł na Remigiusza Mroza. Autor niezwykle płodny. Gdyby jego książki mi się spodobały, to miałbym, co czytać na najbliższych kilka lat. Zacząłem od pierwszej części opowieści o mecenas Joannie Chyłce. 

Po przeczytaniu mam mieszane uczucia. Książka nie była zła. Umiliła mi kilka wieczorów, ale zabrakło fajerwerków. Czytając Miłoszewskiego potrafiłem przepaść na kilka godzin, bo szkoda mi było nie dowiedzieć się, co zdarzy się na następnych stronach. „Chyłkę” odkładałem bez tego typu „problemów”.

Moja ocena: 4/10

Większość powyższych książek, można znaleźć w Legimi. Książkę Agnieszki Skupieńskiej możecie kupić w sklepie tosieoplaca.pl

Artykuły, blogi, profile

Pomyślałem, że oprócz książek mogę Wam tutaj podrzucić kilka linków, do profili i artykułów, które wpadły mi  w ręce i są moim skromnym zdaniem warte polecenia. 

Joanna Podgórska – Instragram, blog.

Tegorocznym odkryciem jest dla mnie profil Joanny Podgórskiej na Instagramie. Profil traktuje o tematyce well-being i neruo-nauce. Autorka jest badaczką – neurobiolożką. Jeśli chciałbyś(-abyś) zrobić coś dobrego dla swojego mózgu, to tutaj warto szukać inspiracji. 

To, co podoba mi się szczególnie to fakt, że wygłaszane tezy nie są mądrościami typu „u mnie działa, więc u ciebie też musi”, albo cytatami z książek amerykańskich kołczów. Są to tezy poparte wynikami badań naukowych, do których autorka profilu często linkuje, więc dociekliwi odbiorcy mogą zagłębiać się w szczegóły.

Podrzucam link do profilu i 2 linki do artykułów:

Peter Levels zatrudnia ludzi

Post o końcu pewnej epoki. Peter Levels, człowiek, który udowodnił, że w pojedynkę i bez zewnętrznego finansowania można tworzyć dochodowe serwisy internetowe, zaczyna zatrudniać ludzi. 

Normalization of non-deviance (levels.io)

Blogpost o tym, jak za 2 700$ można kupić serwis przynoszący 1 000 $ miesięcznie.

Tytuł trochę mylący, bo 2700$ to kwota, którą trzeba było wyłożyć z góry, ale cała historia transakcji bardzo ciekawa. Ciekawe jest też traktowanie posiadania stron contentowych jako inwestycji alternatywnych.

Anatomy Of A Deal | Alternative Assets

Afera Gamestop 

Bardzo ciekawa historia afery związanej z akcjami Gamestop. Autor znalazł równowagę pomiędzy uproszczeniami tematu, a przystępnością tekstu dla osób niezwiązanych z rynkiem kapitałowym.

Tekst – cz. 1

Tekst – cz. 2

Echa leśne

Jeśli lubisz las, ale z pewnych powodów (np. z powodu pracy) nie możesz spędzać w nim tyle czasu, ile byś chciał(-a) to ten kanał na YT powinien przypaść Ci do gustu.

Kanał na YT

Podsumowanie

To wszystko na dziś. 

Jeśli taki przegląd książek i linków ma dla Ciebie jakąś wartość, daj znać w komentarzu. Będzie mi miło 😉

PS

Jakiego polskiego autora kryminałów możesz mi polecić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.